Apie darbą norvegiškame ofise

Gal daugeliui ir neaktualu ar bus sunku patikėti, atsikeliantiems šeštą ryto melžti karvių, plušantiems fabrikuose ar šeštadieniais dirbantiems statybose, bet egzistuoja ir tokia – ofisinė darbo Norvegijoje pusė.

Ar aš dirbu valstybinėj įstaigoj ar komercinėje, pelno siekiančioje įmonėje?

Dar nepavyko suprasti. Įdarbino lyg ir komercinė, bet dirbama kaip valstybinėj. Svarbiausia šiame darbe nepatirti jokio streso, nepersidirbti ir kitiems nekelti stresinių situacijų. Kaip tai padaryti? Pradžiai, jokiu būdu nerašinėti el.laiškų ne darbo valandomis, o dar labiau savaitgaliais ir niekada kolegoms atvirai nesakyti, ką manote apie jų darbo tempus ar kokybę. Taip pat pareigingas darbuotojas privalo laiku išeiti iš ofiso – ne vėliau nei 17:00h. Žiemą, kai smarkiai pasninga ir būtina slidinėti, ar vasarą, kai užkaitina saulė ir reikia kepti dešras parkuose – iš darbo privaloma išeiti bent keliomis valandomis anksčiau. Ar neturėtų taip šūdinai dirbant manęs ir kolegų atleisti? Neverta dėl to jaudintis, visai kaip valstybiniame sektoriuje beveik neįmanoma doro piliečio išmest iš darbo. Todėl darbovietėje gausu tinginių, visokiausių rūšių kvailių, šiaip nevykėlių ir, žinoma, senjorų, atsisakančių keistis, mokytis ar tobulėti, juk jie viską žino geriausiai todėl, kad dirba čia seniausiai. Visi ofise puikiai supranta – šie žmonės nieko naudingo neveikia ir greičiausiai niekada nenuveiks. Deja, atleisti juos per daug sudėtinga ir kainuoja nemažai. Jie „dirbs“ laimingi dar bent dvidešimt metų.

Darbas ar niekada nesibaigiantis susirinkimas?

Maži ir dideli susirinkimai privalomi visų departamentų darbuotojams nepriklausomai nuo to, kokį klausimą gvildenat, kokią problemą sprendžiat. Įsivaizduokite kasdienišką situaciją – užklausiate kolegės, ką mano apie vieną iš jūsų daromų skaidrių, tikėdamiesi, kad ji greit peržvelgs informaciją ir dabar pat trumpai pakomentuos, o ji štai ima ir paskiria judviem susirinkimuką kitą savaitę tai vienai skaidrei aptarti. Nėra ko stebėtis, normali praktika. Toks, nors ir niekam nereikalingas, dviejų žmonių susirinkimėlis vienas juokas palyginus su didesniaisiais, kuriuose dalyvauja apie dešimt kolegų. Kodėl? Nes absoliučiai visi susirinkimo dalyviai privalo išsakyti savo nuomonę ir priimti vieningą, visus tenkinantį sprendimą. Nenuostabu, jog tokie, itin diplomatiški, susibūrimai dažnokai užsitęsia. Bet jei kokį kartelį tiesiog atsistosite ir iš tokio sambūrio išeisite, nes esate užsirašę pas ofiso masažistę, ar jau laikas paimti vaiką iš sutrumpintos darželio grupės, niekas jūsų neteis. Darbas nebūtinai didžiausias jūsų prioritetas ir tai visiems suprantama. Dažniausiai susirinkimų pabaigoje nusprendžiama, kad nepavyko nieko vieningai nuspręsti ir reikalingas dar vienas milijoną valandų truksiantis susirinkimas.

Garsusis ypatingai horizontalus valdymas

Norvegai kaip pašėlę rūpinasi, kad visose gyvenimo sferose vyrautų lygybė ir niekas nė nebandytų pasirodyti svarbesnis, protingesnis ar apsukresnis už kitus. Ši visuotinė taisyklė stipriai įtakoja ir darbą ofise. Lyg ir egzistuoja departamentų vadovai, kažkokie vadybininkai, bet ne visuomet aišku, kam jie reikalingi ir kokius sprendimus priima. Dažniausiai užduotis turi sau pasiskirti pats, visaip save motyvuoti ir dar prisižiūrėti, kad viską deramai atliktum. Kaip ir daugelis utopinių idėjų – skamba puikiai, bet praktikoje dažnai baigiasi katastrofa – darbuotojų tingėjimu, visišku neveiksnumu ar užsiiminėjimu daugybe pašalinių darbų. Kokio sulauksite feedback‘o iš departamento vadovo apie jūsų darbo kokybę, įgūdžius, tobulėjimą? Jei pats nepaklausite – jokio (nebent kas nors apskųs, kad per aktyviai dirbat, rašinėjat ilgus el. laiškus savaitgaliais ar kitaip užknisat). Jei visgi nuspręsite imtis iniciatyvos ir paklausite, ką vadovas mano? Greičiau sulauksite kokio nors vargano, neaiškaus ir abstraktaus feedback‘o: „dirbi labai gerai, bet kartais galėtum ir geriau“. Ačiū tau labai, negali būt… Taip pat vadovas niekada neateis ir nepasakys: „Aš priėmiau štai tokį sprendimą, nes esu vadovas, o ne šiaip čia sėdžiu.“ Ne, to nebus. Juk visi lygūs, vienodai reikalingai, nuostabūs ir gražūs, todėl aptarinėsime šią problemą kartu, įvairiuose susirinkimuose. Nė negalvokite pasakyti: „Tai kad aš viską seniausiai žinau apie šitą mažą problemą, viskas labai paprasta, galiu sutvarkyti per dieną“. Nepadoru taip akiplėšiškai imtis iniciatyvos, kas jūs manote esąs? Super veiklus protinguolis? Gal dar ir nesigėdijat galvoti, jog esat kažkuo pranašesnis už kitus?

Kolegos nėra jūsų draugai ir nežada jais tapti

Pamirškite tuos nesibaigiančius pasakojimus apie bendradarbių vaikus, šunis, žmonas, kitas asmeninio gyvenimo detales. Darbe kalbama apie darbą, orą, sportą ir tik išskirtiniais atvejais apie asmeninį gyvenimą. Vienintelis tikras kolegų suartėjimas įvyksta stebuklingojo julebord (liet. kalėdų stalas) šventimo metu, kai brangus alkoholis už įmonės pinigus liejasi laisvai. Kiekvienas save gerbiantis norvegas privalo išgerti, kuo daugiau, nes pagaliau nereikia už kažką mokėti! Nusigeriama iki žemės ir kolegų graibymo… Kitą dieną niekas apie tai viešai nekalba, lyg nieko nebūtų įvykę. Su kolegomis vėl bendraujama dalykiškai. Laukiama kitų metų, kai vėl bus galima šokti ant stalų, griūti nuo kėdžių ir gerokai pasigraibyti.

Pabaigai – populiarusis darbas iš namų

Ypatingai daug iš namų dirbama pirmadieniais ir penktadieniais. Mano kaimynė pati pripažįsta, kad beveik visada dirba iš namų, nes taip daug patogiau. Ir aš vasarą darbuojuosi iš namų, dažnai matau kaimynę išsidrėbusią balkone nuogais papais, snaudžiančią ar skaitančią. Jai, kaip tikrai darbo namuose profei, net kompiuteris nereikalingas. Dar turiu tokių kolegų, kurie vieną dieną nepasikentę, atvirai pareiškė – jiems į darbą atvykti per toli ir šiaip labai nepatogu. Vėliau jie truputį paverkė, pasiskundė nepakeliama darbo priespauda, kažką pastivarkė ir dabar vos keletą kartų per metus pasirodo ofise. Dirba iš kokios nors Ispanijos – šilta, pigu ir į susirinkimus vaikščioti nereikia.

Reklama

Vienas komentaras “Apie darbą norvegiškame ofise

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s